Anglické fráze
Tento text bychom správně asi měli začít definicí frazému, zmínit rozdíly mezi souslovími, úslovími, rčeními, příslovími a pořekadly, vymezit pojmy jako idiom, aj. To však nechme jazykozpytcům. Naším cílem je naučit se angličtinu a ne napsat diplomovou práci z lingvistiky.
Pojďme se proto podívat na fráze z praktického pohledu. V tomto textu budeme používat pojmu fráze ve volnějším pojetí a budeme jím myslet jakékoliv často se vyskytující slovní spojení, převážně však celé věty přímo použitelné v konverzaci.
Příklady frází
Podívejme na několik příkladů:
What time is it? - Kolik je hodin?
I think so. - Myslím, že ano.
Watch your manners! - Chovejte se slušně!
Nyní si položme otázku: Proč se to říká zrovna tak a ne jinak?
Proč se např. "Myslím, že ano." neřekne I think yes? Z hlediska významu jednotlivých slovíček tomu přeci nic nebrání. Ani žádné gramatické pravidlo neříká, že I think yes je špatně. A přesto se to nepoužívá. Proč?
Síla konvence
Zkrátka a jednoduše se to tak nedělá. To je samo o sobě dostatečný důvod! Jazyk je především komunikační nástroj. A jelikož komunikujeme s dalšími lidmi, je v zájmu všech zúčastněných držet se takových zvyklostí, které proces komunikace co možná nejvíce usnadní.
Většina frází tu byla dávno před námi a většina jich tu bude i po nás a jsou tedy něčím, co musíme respektovat jako životní fakt - jakkoli mohou být nelogické.
Jak se však máme naučit něco, pro co neexistují pevná pravidla, ale jedná se spíše o staletími upevněné zvyklosti? Odpovědí je právě studium frází.
Proč jsou fráze důležité?
Hlavní důvod, proč chceme dobře ovládat fráze, je reálná komunikace. Jistě z vlastní zkušenosti víte, že umět přečíst text a umět se s někým reálně domluvit jsou dvě dosti odlišné dovednosti.
Rozhovor je totiž specifická činnost. Vyměňujeme při něm informace bezprostředním způsobem a často předem s jistotou nevíme, kam se hovor stočí. Nelze se na něj proto dost dobře připravit (na rozdíl např. od dopisu, který můžeme napsat v klidu a s rozmyslem).
Pokud bychom při konverzaci museli každou větu vymýšlet, pak bychom nestíhali komunikovat dostatečně rychle, zadrhávali bychom se a dělali bychom dlouhé pauzy, případně je vyplňovali nechvalně známým "eeeee".
Naštěstí však nemusíme vše vymýšlet! Dokonce v mnoha situacích nemusíme vymýšlet vůbec nic a vystačíme si s vhodnou frází. Má to řadu výhod:
- Fráze má potřebný význam.
- Je zaručeně správně = neuděláme chybu.
- Má fixní nebo téměř fixní tvar, takže nemusíme nad ničím přemítat.
- Řekneme ji okamžitě a bez zaváhání.
- Ostatní lidé ji nejspíše znají a proto nám snáze porozumí i např. máme-li horší výslovnost.
Předpokladem výše uvedeného samozřejmě je, že fráze umíme zpaměti a máme je dobře zažité, takže nad nimi nemusíme přemýšlet.
Studium frází na Anglických slovíčkách
A právě s tímto na paměti jsme navrhli studium frází v naší aplikaci.
Anglická slovíčka nabízí přes 1500 nejdůležitějších frází rozdělených do tří slovníků. Fráze se na AJS učí podobně jako slovíčka obecné angličtiny nejprve pasivně a poté aktivně, tak aby se pro nás staly druhou přirozeností.
Cílem je dosáhnout natolik dobré aktivní znalosti, aby nám fráze "naskakovaly" zcela automaticky a my jsme tak nejtypičtější konverzační situace zvládali stejně samozřejmě jako řidič automaticky zvládá situaci na křižovatce.
Studium frází je součástí verze PRO.
Slovo závěrem
Ať už se fráze rozhodnete studovat s naší aplikací nebo jinak, rozhodně jejich význam nepodceňujte a nepodléhejte mylnému dojmu, že když umíte dobře číst a psát, že už se nějak dorozumíte. Tedy samozřejmě - eeeeeee - nějak - eeeeeeeeeeee - se asi - eeeeeee - nakonec - eeeeeeeeeeeeeee - možná - eeeeee - dorozumíte.