Články

6. dubna 2023Přepracování systému objednávekV rámci dnešní aktualizace byl zjednodušen a zpřehledněn systém objednávek. Současně s tím byly zrušeny některé dříve dostupné možnosti platby a způsoby dodání. Podrobnosti v článku.
4. dubna 2023Aktualizace systému výslovnostiV dnešní drobné aktualizaci bylo provedeno několik změn týkajících se výslovnosti. Při této příležitosti též připomínáme, jak přesně výslovnost na Anglických slovíčkách funguje a jaké jsou její limitace.
30. března 2022Migrace systému na nové serveryAnglická slovíčka se v nejbližších dnech budou stěhovat na nové servery. Přesun je nezbytný, aby bylo možné zajistit co možná nejstabilnější provoz stránek v příštích letech.
28. srpna 2020Změna režimu využívání šifrovaného spojeníAnglická slovíčka nově používají šifrované spojení pro celý web a to vč. tréninku. Má to výhody, ale i nevýhody. Původní chování je možné nastavit pomocí nové volby v Profilu. Podrobnosti v článku.
23. března 2020Obecná angličtina dočasně ZDARMAVyužijte čas, kdy nemůžete pracovat či chodit ven - učte se s námi anglicky! Dočasně jsme uvolnili pokročilé slovníky obecné angličtiny, takže pro jejich trénování nepotřebujete placené členství.
7. listopadu 2016Záludná slovíčka - CLASSIC a CLASSICALDvojice slovíček CLASSIC a CLASSICAL je mimořádně matoucí. Obě slova totiž překládáme jako "klasický", přesto ale znamenají něco trochu jiného a nejde je proto zaměňovat.
1. listopadu 2016Záludná slovíčka - DINNER a SUPPERVětšina lidí zná obě tato slova ve významu "večeře" a považuje je za navzájem zaměnitelná. Ale tak jednoduché to bohužel není. O rozdílech ve významu, užití, ale i individuálním vnímání těchto slov prozradí více dnešní článek.
8. října 2016Počítačové hry a studium angličtinyHry na počítači, konzoli či tabletu nemusí být jen pouhá zábava. Mohou vám nebo vašim dětem pomoct zlepšit se v angličtině. Je ale dobré vědět, jaké hry hrát a jak je hrát, aby byl studijní efekt co největší.
5. února 2016Jak začít s četbou nezjednodušené literaturyPřečtení první knihy "v originále" představuje ve studiu jazyka důležitý mezník. Jedná se o pomyslný bod zvratu, po jehož dosažení už to pak všechno jde tak nějak samo. Přečíst první nezjednodušenou knihu je ale docela obtížné. Dnešní článek poradí, jak to zvládnout.
2. září 2015Nejdůležitější anglická citoslovceYuck! Pfew! Argh! Přinášíme vám přehled nejčastěji používaných anglických citoslovcí - formou tabulky s příklady. Tentokrát se zaměříme hlavně na citoslovce vyjadřující nálady a vůli řečníka.
8. července 2015Rozpoznávání chyb spellinguSystém nově umí rozpoznávat nepřesně zapsaná anglická slovíčka. Pokud odpovíte správným slovem, ale uděláte chybu ve spellingu, systém vás na to upozorní. Díky tomu se rychleji doberete správné odpovědi.
28. května 2015Nejdůležitější anglické zkratkyV angličtině se můžeme setkat s celou řadou zkratek. Používají se hlavně v psaném textu, často ale druhotně přechází i do mluvené řeči. Existuje jich mnoho, těch opravdu důležitých je ale jen několik desítek.
12. února 2015Jak si zlepšit poslechCelkem dobře rozumíte psanému textu, ale když přijde na poslech, je to bída. Zní vám tohle povědomě? Chtěli byste svůj poslech zlepšit? Pak právě pro vás je dnešní článek.
7. prosince 2014Záludná slovíčka - BILLION a TRILLIONSlovíčka BILLION a TRILLION se zdají být jednoduchá. A také jsou, až na jednu drobnost - BILLION neznamená bilion a TRILLION neznamená trilion.
5. listopadu 2014Pět překážek ve studiu angličtinyUčíte se anglicky a stále to nejde? Nebo to jde, ale moc pomalu? Dnešní článek představuje hlavní překážky, které se lidem na cestě k lepší angličtině pletou pod nohy. Týká se něco z toho i vás?
1. října 2014Trénujte si výslovnost pomocí diktováníMobilní zařízení dnes umožňují text nejen psát, ale i diktovat. V tomto článku si ukážeme, jak můžete funkce diktování využít na Anglických slovíčkách a trénovat si tak vaši výslovnost.
18. září 2014Aktualizace způsobu přehrávání audioDnešní aktualizace přináší důležité změny ve fungování výslovnosti na různých zařízeních. Věnujte prosím pozornost tomuto krátkému příspěvku, ve kterém provedené změny vysvětlujeme.
8. června 2014Záludná slovíčka - STUFFDnes se stručně podíváme na hovorové slovíčko STUFF, které se mnoha lidem špatně učí a překládá, protože k němu neexistuje plnohodnotný český ekvivalent.
22. dubna 2014Aktualizace - zima 2013/2014Tento článek shrnuje změny provedené v systému Anglická slovíčka v období prosinec 2013 až březen 2014.
6. dubna 2014Záludná slovíčka - SHOTSe slovem SHOT se můžeme setkat nejen v souvislosti se střílením, ale také v mnoha dalších situacích, zejména v hovorové řeči. Význam často dokáže překvapit.
14. února 2014Slovník vlastních jmenPřed několika málo dny se v systému objevil nový slovník s názvem "Vlastní jména". V tomto článku si jej blíže představíme.
14. února 2014Vlastní jména v angličtiněVlastní jména jsou jména konkrétních lidí, míst, událostí, atp. Jak vlastní jména překládat, jak je správně psát a na co bychom si při tom měli dávat pozor, to poradí dnešní článek.
9. ledna 2014Předpřítomný časČas předpřítomný (present perfect) v češtině nemáme a je pro nás proto obtížné odlišovat jej od času minulého. V dnešním článku se zaměříme právě na tento problém.
1. prosince 2013Záludná slovíčka - POST a MAILV dnešním článku si jednak ujasníme, kdy používat POST a kdy MAIL, mluvíme-li o poště, a zároveň si řekneme některé méně známé významy obou těchto slov.
26. října 2013Záludná slovíčka - VERYSlovo VERY je jedno z prvních, na které při studiu angličtiny narazíme. Jeho základní význam je "velmi", kromě toho však má i několik dalších použití - často na první pohled poměrně nezvyklých.
9. října 2013Nastavitelný průzkumník a další novinkyDnešní aktualizace přináší několik novinek, které jsou na první pohled spíše drobnější, avšak ve svých důsledcích poměrně významně rozšiřují možnosti aplikace.
11. července 2013Aktualizace aplikace - červenec 2013Tento příspěvek shrnuje změny provedené v aplikaci v období květen, červen a začátek července 2013.
3. června 2013Kondicionály (podmínkové věty)Kondicionál je zvláštní souvětí obsahující podmínku. Gramatika tradičně popisuje tři základní typy kondicionálů, se všemi podrobnostmi je však celá problematika poměrně složitá.
2. května 2013Zkrácené tvaryAngličtina zkracuje ráda a často. Není na tom nic složitého, přesto však i toto zdánlivě triviální téma skrývá některá zákoutí, která si zaslouží pozornost i pokročilých angličtinářů.
25. dubna 2013Aktualizace aplikace - jaro 2013V tomto příspěvku shrnujeme změny provedené v systému Anglická slovíčka v období únor až duben 2013.
9. dubna 2013Anglické časy - přehledV tomto přehledovém článku si připomeneme všechny důležité anglické časy a ke každému si ukážeme příklad kladné oznamovací věty, záporu a otázky.
8. dubna 2013Stupňování přídavných jmenGreat, greater, the greatest. Stupňování přídavných jmen patří spíše k jednodušším partiím anglické gramatiky, přesto neuškodí si ho připomenout a tak trochu zopakovat.
4. dubna 2013WILL vs SHALL - v čem je rozdíl?Slovesa WILL a SHALL známe hlavně v souvislosti s vyjádřením budoucnosti. Existují pro ně pravidla, ale nedodržují se. Navíc mají i mnohá jiná použití. Výsledkem je tak trochu chaos.
5. února 2013Časté chyby - spellingNěkteré druhy chyb se vyskytují nápadně častěji než jiné. V dnešním článku se podíváme na nejběžnější chyby z oblasti spellingu, tzn. hláskování resp. správného zápisu slov.
16. ledna 2013Hovorová angličtina na AJSV tomto článku bychom vám rádi představili koncepci hovorové angličtiny na našem webu. Dozvíte se, jaká slovíčka plánujeme zařadit, kolik jich bude i např. proč je trénink pouze pasivní.
14. ledna 2013Aktualizace aplikace - leden 2013V posledních týdnech jsme provedli několik menších updatů. Rádi bychom je shrnuli a některé z nich trochu blíže vysvětlili - to platí zejména pro změny v uživatelském rozhraní.
4. ledna 2013Etymologie anglických slovMezi slovy existují vztahy a souvislosti dané jejich původem a historií. Touto problematikou se zabývá obor zvaný etymologie, o kterém si dnes povíme více a to zejména ve vztahu k angličtině.
3. ledna 2013Určitý a neurčitý člen - jak na ně?S určitým a neurčitým členem se v angličtině setkáváme na každém kroku. Přesto je však mnoho lidí i po letech studia příliš dobře nezvládá. V tomto článku přinášíme návod, jak si s nimi poradit.
30. prosince 2012Anglické frázeFráze jsou ustálená, často užívaná slovní spojení. Dobrá znalost frází usnadňuje konverzaci, protože ta je do značné míry postavena právě na frázích. Učit se frázím proto má smysl.
11. prosince 2012AJS skóreDnešní menší update zavádí nové bodové hodnocení, tzv. AJS skóre. Toto skóre v sobě zahrnuje body za natrénovanou slovní zásobu, osvojené fráze, frázová slovesa i zvládnutý poslech.
10. prosince 2012Aktualizace aplikace - prosinec 2012Dnes jsme v rámci krátké odstávky spustili nový update aplikace. Hlavní změny jsme již představili v předcházejícím blog postu. Kompletní seznam změn následuje...
6. prosince 2012Revize plánu a přístupových úrovníV nejbližších dnech spustíme aktualizaci, která přinese řadu změn a to zejména v oblasti osobního tréninkového plánu a dostupnosti funkcí a slovníků ve verzi FREE. Součástí bude také prvních několik set slovíček hovorové angličtiny.
23. listopadu 2012Aktualizace aplikace - listopad 2012Dnešní update přináší možnost ukládání slovíček z tréninku a průzkumníku, opravu několika chyb a řadu drobných vylepšení. Úplný seznam změn naleznete v tomto článku.
14. září 2012Frázová slovesaFrázová slovesa jsou v angličtině velmi častá. Vyskytují se zejména v mluveném slovu, ale používají se běžně i v písemném projevu. Existují jich tisíce a není proto snadné je všechna dobře zvládnout.
14. září 2012Trénink frázových slovesFrázová slovesa jsou slabinou nejednoho angličtináře, přitom se dají jen těžko cíleně studovat. Ale moment, co to povídám! To už dnes přece neplatí!
3. září 2012Připravujeme - podzim 2012Na podzim letošního roku pro vás chystáme řadu novinek. Můžete se těšit mimo jiné na frázová slovesa, obchodní angličtinu, novou titulní stranu, nové hry a jiné varianty existujících her, soutěž a nově také gramatiku!
16. srpna 2012Analyzátor anglických textůPo menší letní odmlce dnes přicházíme s novou funkcí. A ne tak ledajakou. Představuje totiž spojovací článek mezi naší aplikací a světem "tam venku". Jmenuje se Analyzátor anglických textů.
17. června 2012AJS PRO a další novinkyNěkolik posledních měsíců se toho na AJS mnoho nedělo a možná jste tak nabyli dojmu, že se někde flákáme. Neflákáme! Dnes přinášíme prémiovou verzi AJS PRO a jelikož seznam s ní souvisejících změn je opravdu dlouhý, zaslouží si vlastní článek.
13. června 2012AJS - srovnání verzíAnglická slovíčka nabízí několik uživatelských úrovní, které se liší rozsahem slovní zásoby i dostupnými funkcemi. Abyste se co nejrychleji zorientovali v odlišnostech jednotlivých verzí, zpracovali jsme pro vás jejich srovnání ve formě přehledné tabulky.
15. dubna 2012Představujeme verzi PROV létě letošního roku plánujeme spustit prémiovou verzi anglických slovíček s pracovním názvem PRO. Přinese celou řadu novinek: nové slovníky, nové tréninkové režimy a řadu nových funkcí.
5. března 2012Britská vs americká angličtinaExistuje velké množství různých variant angličtiny. Nejčastěji se můžeme setkat s dělením na angličtinu britskou a americkou. Jaké jsou hlavní rozdíly ve slovíčkách a gramatice? A kterou z nich je lepší studovat?
16. ledna 2012Nepravidelná slovesaOtevřete-li jakoukoliv učebnici angličtiny pro začátečníky, záhy narazíte na tzv. nepravidelná slovesa. Minulé tvary těchto sloves se netvoří podle jednoduchých pravidel a je proto třeba naučit se je nazpaměť. Naštěstí jich není mnoho.
31. prosince 2011Anglická slovní zásoba v číslechKolik slovíček je třeba umět, abychom se dorozuměli? Kolik stačí k přečtení novin? A kolik jich zná průměrný rodilý mluvčí? Podobné otázky si klade snad každý, kdo se učí anglicky. Dopídit se uspokojivých odpovědí však vůbec není snadné.
7. listopadu 2011Jak dobře překládatMůže se vám stát, že budete něco překládat. A to i když je vaším povoláním něco úplně jiného. V tomto článku si probereme některé zásady, kterých je dobré se držet, abyste se vyvarovali začátečnických chyb a za vaše překlady se nemuseli stydět.
30. října 2011Výběr nejlepších online slovníkůS elektronickými slovníky lze pracovat rychleji a pohodlněji než s tištěnými, ne všechny však nabízí srovnatelně kvalitní obsah. Vybrali jsme proto pro vás několik online slovníků, které považujeme za nejlepší, a přinášíme vám jejich zhodnocení.
30. října 2011Společný evropský referenční rámec pro jazyky - úrovně pokročilostiSpolečný evropský referenční rámec pro jazyky (CEFR) je doporučení Rady Evropy, které mj. stanovuje, jak hodnotit úroveň znalosti jazyka. Hodnocení úrovně dle CEFR využíváme i na Anglických slovíčkách, pojďme si ho proto stručně vysvětlit.
28. října 2011Anglické slovníky - druhy a použitíNení slovník jako slovník. Jaké jsou nejvýznamnější druhy slovníků z hlediska studia angličtiny a k čemu je ten či onen typ vhodný? Co je to thesaurus? A proč by nás to vlastně mělo zajímat?
4. října 2011Velký přehled studijních aktivitJe lepší vycestovat na měsíc do anglicky mluvící země nebo raději zůstat doma a za ušetřené peníze si zaplatit kvalitní kurz na celý rok? Co vám dá ta která studijní aktivita a jaké jsou její hlavní výhody i nevýhody, v tom vám pomůže tento jejich velký přehled.
3. října 2011Anglické zkratky v online komunikaciNavštěvujete-li diskuzní fóra, chaty, nebo hrajete-li online hry, můžete se při komunikaci s ostatními setkat s celou řadou hovorových zkratek. Ať už je sami používáte nebo jste naopak jejich zarytými odpůrci, jistě neuškodí přinejmenším znát jejich význam. V neformálním prostředí je totiž jejich používání takřka pravidlem.
23. září 2011Certifikáty a jazykové zkouškyUvažujete o certifikátu nebo státní jazykové zkoušce? Přinášíme vám přehled těch nejznámějších zkoušek a certifikátů z angličtiny včetně srovnání jejich obtížnosti.
22. září 2011Angličtina není jenom o slovíčkách!Náš server se zaměřuje na rychlý trénink anglické slovní zásoby a tak asi nikoho zrovna nepřekvapí, že se čas od času stáváme terčem kritiky typu "Ale vždyť to není jen o slovíčkách!". V tomto článku si ukážeme, jaká je role slovní zásoby v kontextu zvládnutí angličtiny.
19. srpna 2011Aktivní vs. pasivní angličtinaVšichni chtějí umět jazyk aktivně a přitom skoro všichni ho umí převážně pasivně. Zvláštní, že? Proč tomu tak je? Jak z pasivních znalostí udělat aktivní? A potřebujeme to ve skutečnosti vůbec k něčemu?
22. července 2011Jak se naučit anglickyChcete se naučit angličtinu, ale nevíte jak začít? Nebo přemýšlíte jak co nejvíce zefektivnit Vaše studijní návyky, abyste se méně času učili a více času trávili příjemnějšími aktivitami? Pak je tento článek právě pro Vás.
16. června 2011Proč se učit anglickyMá vůbec ta angličtina cenu? Je mi to k něčemu dobré? Budu z toho něco mít? Nebyla by lepší němčina? Jestliže Vás napadají podobné otázky, pak bychom tu pro Vás měli pár argumentů... pochopitelně mluvících ve prospěch angličtiny :-)