Certifikáty a jazykové zkoušky

Uvažujete o certifikátu nebo státní jazykové zkoušce? Přinášíme vám přehled těch nejznámějších zkoušek a certifikátů z angličtiny včetně srovnání jejich obtížnosti.

Umíte-li angličtinu alespoň na úrovni intermediate, pak možná uvažujete o tom, udělat si nějakou tu jazykovou zkoušku a získat některý z mnoha existujících certifikátů. Zkoušením a vydáváním osvědčení o znalosti anglického jazyka se zabývá řada insitucí. Každá má svou vlastní zkoušku, případně i celý systém zkoušek. V tomto článku probereme ty nejdůležitější.

Pojďme si ale nejprve položit otázku, k čemu jsou certifikáty dobré. Jejich získání přeci jen stojí značné množství času a peněz a tak je na místě ptát se, jestli to za tu námahu stojí.

 • Certifikáty představují doklad o vaší úrovni jazyka, který je vydáván nezávislou, důvěryhodnou autoritou.

  Můžete umět jazyk, ale to ještě neznamená, že vám to např. u pracovního pohovoru jen tak uvěří. Polovina uchazečů totiž tvrdí, že umí skvěle úplně všechno. A personalista na vás má jen omezený čas, na nějaké velké zkoušení jednoduše není prostor. Certifikát vám poskytuje nástroj k tomu, abyste ho rychle a jednoduše přesvědčili o Vašich kvalitách.

 • Jazykové zkoušky představují mezníky ve studiu a jsou dobrým motivátorem

  Dalším přínosem jazykových zkoušek je to, že Vám pomáhají strukturovat a organizovat Vaše studium. Získat certifikát představuje studijní cíl. Děláme-li něco s konkrétním cílem, pak máme mnohem větší šanci, že to skutečně doděláme.

Řekli jsme si, proč by nás certifikáty měly zajímat. Ale jaký zvolit? Zvláště v angličtině je možností opravdu mnoho.

Společný evropský referenční rámec pro jazyky

Abychom se mohli zabývat jednotlivými certifikáty, budeme potřebovat nějaké měřítko pro srovnání jejich obtížnosti. K tomu lze použít tzv. společný evropský referenční rámec pro jazyky, zkráceně CEFR z anglického "Common Europian Framework of Reference for Languages".

CEFR rozděluje znalost jazyka do šesti úrovní - A1, A2, B1, B2, C1 a C2. A1 představuje začátečníka, schopného jen nejjednodušších úkonů, C2 pak úroveň funkčně se blížící vzdělanému rodilému mluvčímu.

Více o jednotlivých úrovních dle CEFR najdete v samostatném článku.

Certifikační systém Cambridge ESOL

U nás asi nejznámější certifikační systém. Zkoušení u nás organizuje British Council a pořádá se dvakrát ročně. Základem je pětice zkoušek obecné angličtiny:

 • KET (Key English Test) - úroveň A2
 • PET (Preliminary English Test) - úroveň B1
 • FCE (First Certificate in English) - úroveň B2
 • CAE (Certificate of Advanced English) - úroveň C1
 • CPE (Certificate of Proficiency in English) - úroveň C2

Kromě toho však Cambridge ESOL zaštiťuje i další zkoušky:

 • BEC (Business English Certificate) - obchodní angličtina, tři úrovně: prelimiary (B1), vantage (B2) a higher (C1)
 • ILEC (International Legal English Certificate) - právnická angličtina - B2/C1
 • ICFE (International Certificate in Financial English) - angličtina pro finanční sektor - B2/C1

Poněkud zvláštní postavení pak má zkouška:

 • IELTS (International English Language Testing System) - všechny úrovně

neboť narozdíl od ostatních není typu složil/nesložil, ale namísto toho je jejím výsledkem skóre. Zkouška má dva podtypy a to Academic a General Training. První zmíněná je primárně určena těm, kdo hodlají studovat v zahraničí, druhá pak těm, co plánují migrovat.

Hlavní výhodou Cambridgeských zkoušek je to, že je uznává mnoho institucí po celém světě. Poněkud méně populární jsou v USA, kde se tradičně preferuje TOEFL (viz níže). Ačkoliv byly Cambridgeské zkoušky původně navrženy pro účely zaměstnání, v současné době je již uznává i mnoho univerzit. Jejich aktuální seznam je k dispozici na stránkách Cambridge ESOL. Některé české vysoké školy navíc uznávají obtížnější Cambridgeské zkoušky (CAE, CPE) namísto zkoušky z angličtiny.

Navzdory obecnému přesvědčení Cambridgeské zkoušky nezkouší britskou angličtinu, ale angličtinu jako takovou, bez ohledu na dialekt. Zadání může obsahovat texty a nahrávky z amerického či australského prostředí a v odpovědích je možné bez problému používat americký spelling, výslovnost, atp.

Zkoušky ETS

Americká organizace ETS (Educational Testing Service) zaštiťuje dvě významné zkoušky:

 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language) - všechny úrovně (do C1 včetně)
 • TOEIC (Test of English for International Communication) - všechny úrovně

Zkouška TOEFL hodnotí schopnost používat angličtinu v akademickém prostředí, tj. na vysoké škole.

Je tradičně nejuznávanější zkouškou v USA a tedy správnou volbou, pokud chcete studovat v Americe, ačkoliv v poslední době stále více amerických univerzit uznává také zkoušky z rodiny Cambridge ESOL včetně IELTS Academic.

V současnosti se v ČR skládá již jen nová verze testu TOEFL iBT (Internet-based test). Vyhodnocením testu TOEFL je podobně jako u IELTS skóre.

Zkouška TOEIC je určena pro účely nadnárodních společností, kde se komunikuje v angličtině. Její zvláštností je, že má jen části Reading a Listening.

TOEIC je ideální zkouškou, chcete-li se ucházet o práci ve velké, nadnárodní společnosti.

Státní jazykové zkoušky

Státní jazykové zkoušky (SJZ) jsou české zkoušky, které může pořádat kterákoliv jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky. Pořádají se tyto zkoušky:

 • SJZ - základní - úroveň B2
 • SJZ - všeobecná - úroveň C1
 • SJZ - překladatelská - odborná, zaměřená na překlad - úroveň C2
 • SJZ - tlumočnická - odborná, zaměřená na tlumočení - úroveň C2

Státní jazykové zkoušky mají působnost pouze na území ČR. Mimo ČR tyto zkoušky téměř nikdo nezná a neuznává, což značně omezuje jejich praktickou využitelnost. Další nevýhodou je, že nelze skládat odborné SJZ bez předchozího získání SJZ všeobecné. Státní jazykové zkoušky v sobě navíc skrývají významný element českého školství. Očekává se znalost reálií nebo např. soupis beletrie přečtené v originále.

Státní jazykové zkoušky mají i své výhody jako lepší dostupnost, nižší cenu, aj. Ty však jen stěží vyváží jejich nedostatky. Státní zkoušky proto doporučujeme pouze těm, po kom jsou explicitně vyžadovány. Ostatním lépe poslouží vhodný mezinárodně uznávaný certifikát.

Srovnání obtížnosti zkoušek a certifikátů

Následující tabulka ukazuje porovnání obtížnosti jednotlivých zkoušek.

CEFR Cambridge ESOL Examinations ETS Česká republika
Obecná angličtina Obchodní angličtina IELTS TOEFL iBT TOEIC Státní jazyková zkouška
C2 CPE 8-9 911+ SJZ překladatelská
SJZ tlumočnická
C1 CAE BEC Higher 6,5 - 7,5 100 701 - 910 SJZ všeobecná
B2 FCE BEC Vantage 5-6 87 541-700 SJZ základní
B1 PET BEC Preliminary 3,5 - 4,5 57 381-540
A2 KET 3 24 246-380
A1 1-2

Cena

Ceny všech zkoušek se pohybují v rozmezí cca 2000 - 6000 Kč.

Zaujal Vás článek? Dejte o něm vědět ostatním! Máte připomínky? Napište nám na email info@ajslovicka.cz .

Kam dál?