Tipy a triky

Na této stránce najdete užitečné tipy pro používání Anglických slovíček.

Používejte podporovaný prohlížeč

Anglická slovíčka jsou optimalizována pro poslední verze prohlížečů - Chrome, Safari, Internet Explorer, Edge a Firefox. Fungují i na jejich starších verzích a v jiných prohlížečích, některé stránky však nemusí být naformátovány správně.

Nefunguje vám výslovnost? Zkuste toto ...

Po přihlášení na stránce Profil zkuste přepnout volbu "Technologie přehrávání výslovnosti". Tím se v naprosté většině případů problém vyřeší. Pokud ne, kontaktujte podporu. S řešením vám pomůžeme!

Zkuste fullscreen zobrazení

Většina prohlížečů umožňuje zobrazit stránku na celou obrazovku - zpravidla pomocí klávesy F11. Tímto způsobem si ze zorného pole odstraníte všechny možné rušivé prvky, takže se můžete plně soustředit na studium. Opětovným stiskem F11 se vrátíte do původního zobrazení v okně.

Nevyhovuje vám automatická velikost stránky? Nastavte si ji ručně.

Anglická slovíčka automaticky přizpůsobují velikost stránky použitému displeji. Toto chování lze vypnout na stránce Profil. Stránku si pak můžete zvětšit či zmenšit přidržením klávesy Ctrl a otáčením kolečka myši. Do výchozího stavu se vrátíte klávesovou zkratkou Ctrl + 0 (ctrl + "nula").

Na full HD a větším displeji si vystačíte s polovinou

Pokud používáte displej s rozlišením Full HD (1920x1080) nebo vyšším, můžete si přetažením okna k levému či pravému okraji stránku zobrazit na půl obrazovky. Web je pro to optimalizovaný.

Používejte osobní tréninkový plán!

Pokud to s učením myslíte vážně, začněte co nejdříve používat osobní tréninkový plán. Plán vám pomáhá organizovat vaše studium a činí jej systematickým.

Stanovte si cíl!

Je mnohem snazší něčeho dosáhnout, když si předem stanovíte cíl. Cílem může být např. zvládnout v plánu všechny bloky Základní slovní zásoby na 90% nebo lépe.

Učte se aktivně

Zápis slov je méně pohodlný než výběr z možností a trvá déle, avšak učíte se při něm aktivně. Naučí vás slovíčka nejen poznávat, ale také si je vybavovat. Navíc se učíte i spelling.

Nezapomínejte na výslovnost

Nejste si jisti výslovností slovíčka? Poslechněte si nahrávku. Můžete si také nejdříve zkusit slovíčko říct sami nahlas a až pak si jej přehrát.

Využívejte průzkumník

Nejste si jisti, v jakém smyslu je slovíčko myšleno? Podívejte se na něj v průzkumníku. Průzkumník obsahuje ke slovíčkům podrobnější vysvětlivky a také vám pomáhá učit se slovíčka související.

Z tréninku si můžete "odskočit" a zase se k němu vrátit

Trénink se vám nevyresetuje, dokud 1) nezavřete okno prohlížeče nebo 2) nezměníte parametry tréninku (přes plán, nastavení či průvodce) anebo 3) nekliknete na tlačítko "reset". Můžete si tedy např. odskočit do průzkumníku nebo jiné části stránek a později se k rozpracovanému tréninku vrátit kliknutím na "Trénink" v hlavním menu.

Přečtěte si vždy všechny významy!

Vždy si ve vyhodnocení každé jednotlivé odpovědi čtěte alternativní výrazy. I když odpovíte správně. Budujete si tak v hlavě "síť slovíček", která se lépe pamatuje než jednotlivá slovíčka vytržená z kontextu.

Trénujte slovník, který odpovídá vaší pokročilosti

Netrénujte rozšířenou slovní zásobu, pokud si nejste jisti, že už zvládáte základní.

Nepřežeňte to s počátečním nadšením

Při studiu je důležité trénovat dlouhodobě. Mnoho lidí na začátku trénuje třeba i 5 hodin denně, ale brzy je počáteční nadšení opustí a s tréninkem pak třeba i úplně přestanou. Tak takhle to nefunguje.

Trénovat pravidelně je lepší než nárazově

Ideální je, pokud se vám trénink podaří začlenit do vašeho pravidelného rozvrhu.

Trénujte alespoň 3 hodiny týdně

Doporučujeme trénovat několik hodin týdně. Pokud v některém týdnu nestíháte, zkuste to vynahradit v týdnu následujícím.

Nácvik slovíček kombinujte se čtením!

Abyste slovíčka nezapomínali, je třeba číst. A nemusí to vůbec být Shakespeare. Klidně si čtěte o parních turbínách nebo třeba o háčkování.

Pro čtení volte vhodné texty

Vždy si vybírejte texty odpovídající vaší pokročilosti. Ideálně čtěte témata, která vás opravdu zajímají. Čtení pak pro vás nebude učení ale kratochvíle. Skvělý zdroj pro mírně pokročilé je zjednodušená Wikipedie.

Neztrácejte při tréninku příliš mnoho času přemýšlením

Pokud nevíte, nevíte. Zvolte nevím a odpověď se dozvíte. Pokud musíte přemýšlet 10 sekund... tak stejně pořádně nevíte. Cílem není mít vždy 100%. Cílem je efektivně se učit slovíčka.

Nebojte se zkoušení

Výsledek lze kdykoliv opravit opětovným zkoušením.

Výsledky platí tři měsíce

Platnost výsledku v osobním plánu je 90 dnů. Platnost jde obnovit zkráceným zkoušením, tzv. přezkoušením. Tlačítko pro přezkoušení není k dispozici, pokud jste tréninkovou jednotku ještě nikdy nezkoušeli nebo pokud byl výsledek velmi špatný.

Přezkoušení zabere méně času, než si myslíte!

Přezkoušení je totéž jako zkoušení, ale obsahuje jen 20 otázek. Dá se zvládnout za méně než dvě minuty. Pokud píšete pomaleji, počítejte kolem pěti minut.

Přezkoušením si nejde zlepšit výsledek

Přezkoušení slouží k ověření toho, že jste danou jednotku nezapomněli. Nejde si s ním zlepšit procentuální skóre, můžete si ho ale zhoršit. Zlepšit jde jen plnohodnotným zkoušením.

Pište nám!

Vaše ohlasy vždy vítáme, ať už se jedná o připomínky, náměty či konstruktivní kritiku.

Máte web či blog? Zmiňte se o nás!

Čím více lidí používá naši službu, tím rychleji ji můžeme rozvíjet. Za každý zpětný odkaz jsme velmi vděční. Webmasterům nabízíme i některé zajímavé obsahové prvky.

Související témata

Hlavní stránka nápovědy